Регулювання дерев’яного пакувального матеріалу в міжнародній торгівлі
Дерев’яний пакувальний матеріал широко використовуються у міжнародній торгівлі,тому є об’єктом фітосанітарного контролю та повинні відповідати вимогам Міжнародного стандарту із фітосанітарних заходів №15 «Керівні принципи регулювання дерев’яного пакувального матеріалу, що використовується в міжнародній торгівлі» (МСФЗ-15) та наказу Міністерства аграрної політики України від 22.12.2005 №731 «Про затвердження Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев’яного пакувального матеріалу».
Згідно із Фітосанітарними правилами та МСФЗ № 15 до дерев’яних пакувальних матеріалів належать такі матеріали, як: пакувальні блоки, коробки, дерев'яні пакувальні ящики, кріпильна деревина, дерев'яні піддони, кабельні барабани і котушки, які можуть застосовувати для транспортування практично будь-яких імпортованих вантажів,
Та будь-який інший пакувальний матеріал завтовшки більше 6 мм.
Такий матеріал може переносити й поширювати небезпечні карантинні організми, які при акліматизації можуть завдати великої шкоди народному господарству України. Через це до дерев’яного пакувального матеріалу застосовуються міжнародні фітосанітарні заходи.
Дерев’яні пакувальні матеріали є об’єктом фітосанітарного контролю та повинні відповідати вимогам а саме:
Ввезення дерев’яного пакувального матеріалу як супровідного матеріалу для будь-яких вантажів здійснюється за умови його окорування, термічної обробки або знезараження, про що свідчить наявність маркування на ньому з двох протилежних боків.
Наявність маркування свідчить, що дерев’яний пакувальний матеріал пройшов відповідні обробку. Воно включає наступні компоненти: символ; код країни; код виробника або суб’єкта, який здійснював маркування; код обробки з використанням відповідної абревіатури (НТ- теплова обробка, DH – діелектричне нагрівання, MB або SF – хімічна обробка (фумігація).
Маркований дерев’яний пакувальний матеріал, який супроводжує будь-який вантаж, не супроводжується фітосанітарними документами, крім випадків, якщо країна призначення не виставляє інших умов.
У разі відсутності маркування на дерев’яному пакувальному матеріалі, виявлення у маркованому дерев’яному пакувальному матеріалі шкідливих організмів у живому стані або личинкових отворів діаметром більше 3 мм, утворених регульованими шкідливими організмами (зокрема вусачами роду Monochamus), він підлягає огляду, фітосанітарній експертизі, проведенню маркування або повторного маркування, а у випадках неможливості проведення зазначених заходів – знищенню під контролем фітосанітарного інспектора або при ввезенні в Україну такого пакувального матеріалу – поверненню в установленому законодавством порядку.
Вивезення за межі території України дерев’яного пакувального матеріалу у вигляді партії товару здійснюється за наявності маркування та у супроводі фітосанітарного сертифіката.
Митне оформлення пакувального матеріалу при ввезенні в Україну або вивезенні з України здійснюється після фітосанітарного контролю в порядку, встановленому законодавством.
Виробництво та маркування пакувальної тари на території України дозволяється здійснювати особам, що включені до загальнодержавного Реєстру осіб, які займаються господарською діяльністю із виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу. В цьому Реєстрі вказано назви та юридичні адреси підприємств, адреси, за якими розміщені потужності підприємств, методи обробок, які там застосовують, ідентифікаційні коди та коди підприємств для маркування..
Зазначимо, що, дотримуючись вимог міжнародного законодавства, вантажовласники і перевізники убезпечують себе від невиправданих затримань і простоїв вантажів, додаткових витрат на проведення фітосанітарного контролю до дерев'яної тари чи вимушених витрат на зберігання вантажів.
Також, транспортуючи вантажі у супроводі обробленої і відповідно маркованої дерев'яної тари, можна гарантувати неможливість випадкового завезення в Україну карантинних та інших небезпечних шкідливих організмів, які становити загрозу нашим рослинним багатствам, а саме завдати значних збитків державі та вплинути на біологічну різноманітність на теренах України.