Чи варто робити комп’ютерну томографію при COVID-19?
Комп’ютернатомографія (КТ) – метод рентгенівськогосканування, за якого пучок рентгенівськогопроменю проходить через тканинилюдськоготіла в різнихнапрямках. Фактично КТ даєзмогувизначити стан будь-якого органу людини. У випадкуіз коронавірусною хворобою COVID-19 йдеться про КТ органівгрудноїклітини.
Цей метод діагностики став щебільшпопулярнимсередукраїнців з початку пандемії. Проте, ефективністьйоговикористання для хворих на COVID-19 є сумнівною. У першу чергу тому, щовідсутністьзмін на КТ не означаєвідсутністьзахворювання.
Коли вартопризначати КТ?
При неможливостізабезпечити ПЛР-діагностику коронавірусної хвороби COVID-19
При наявностітакихсимптомів як дихальнанедостатністьчиіснуваннямсупутніхпатологій
У випадкунегативного ПЛР-тесту у пацієнтівізвираженимиознакамизахворювання при їхважкомузагальномустані
Позитивний тест на коронавірусну хворобу COVID-19 за умовизадовільного стану пацієнта не є підставою для призначення КТ.
У питаннінаправлення на комп’ютернутомографіюлікарімаютьспиратисяна:
Загальний стан пацієнта
Наявністьдихальноїнедостатності
Показниксатурації (насиченостікрові киснем)
Температуру тіла
Якщоіснуєпідозра на інфікування COVID-19, то спочаткулікармаєнаправитипацієнта на тестування. Якщо провести йогонеможливо, а стан хворогопогіршується, тодіпризначають КТ органівгрудноїклітини.
Фаховаспільнота не рекомендуєвикористовувати КТ (??https://bit.ly/3l6ZYXR) як масовий метод для всіх, хтомаєознаки коронавірусної хвороби.
Водночас, спеціалістирадятьпослуговуватись методом ультразвуковоїдіагностикидлявідслідковуваннязахворювання. Йогоперевагавтому, щовін не даєдодаткову дозу опромінення, як у випадкуіз КТ (https://bit.ly/3l7caIj).
Повторення КТ пацієнтамізважким та середнімперебігомзахворюваннярекомендуютьробити на 21-й день з початку захворювання та через півроку. Протекоженвипадокіндивідуальний, тому рішеннямаєухвалюватилікар.