Контрафактні фальсифіковані пестициди та агрохімікати
Контрафактні фальсифіковані пестициди та агрохімікати.
Сучасне землеробство для отримання високих та якісних врожаїв потребує не лише необхідних ґрунтообробних машин, якісного насіння, мінеральних добрив, палива, але і застосування високоякісних та ефективних засобів захисту рослин – пестицидів.
Пестициди – це хімічні речовини, які покликані зберігати рослини, захищаючи їх від шкідливих організмів. Застосування пестицидів допомагає контролювати бур’яни, шкідників та хвороби, захищати та обробляти продовольчі культури на етапі росту, а також забезпечувати високу якість та лежкість (здатність до тривалого зберігання) свіжих фруктів та овочів.
Пестицидивітчизняного, а такожіноземноговиробництва, щозавозяться для використання на територіюУкраїниповинніматиофіційнудержавнуреєстрацію та відповідати таким вимогам:
високабіологічнаефективністьщодоцільовогопризначення;
безпечність для здоров'ялюдини та навколишньогоприродногосередовища за умовидотриманнярегламентівїхзастосування;
відповідністьдержавним стандартам, санітарним нормам та іншимнормативним документам.
За данимиміжнароднихорганізацій, часткафальсифікату становить не менше 20%, а в сегментімалоїрозфасовки - до 70%. При цьомудостовірні статистичніданіщодокількостіпідробок ЗЗР на ринку відсутні.
Питанняфальсифікованих ЗЗР стоїтьдужегостро, аджевонобезпосередньопов’язане з процесомвиробництва сгпродукції та продуктівхарчування.
Фальсифікованіпестицидистановлятьособливунебезпеку, оскількиінформація про їхнюнебезпекувідсутняабообмежена,дія - непередбачувана, а завдана шкода - істотна та тривала. Згідно Закону України «Про пестициди та агрохімікати» фальсифікованіпестициди і агрохімікати - продукція , яка не відповідаєвстановленимвимогам, щовисуваються до пестицидів та агрохімікатів, у тому числівимогамщодомаркування та пакування, розміщенняінформації про товар на йогоупаковцітощо, таабопродукція, на упаковціякоїзареєстрований знак для товарів та послугвикористано з порушенням прав власника.
Зкожним роком зростаєнепоправна шкода, завданафальсифікованимизасобамизахистурослинаграріям, якізастосовуютьконтрафактнупродукцію. Цієїшкодитакожзазнаютьвсіспоживачікінцевоїсільськогосподарськоїпродукції, котрістаютьзаручниками і потенційними жертвами небезпечнихпестицидів.
Виробництвофальсифікатувийшло на доситьпрофесійнийрівень. Цевже не поодиноківипадкипідпільноговиробництва, а відпрацьована системаНа відмінувідзареєстрованихпрепаратів, які перед тим, як потрапити на ринок, проходятьвсіетапиреєстраційнихвипробувань та досліджень, то нелегальні – залишаються поза межами перевірок на відповідністьнормативним документам і тому непридатні до використання. Підробкистановлятьвеликузагрозу для фермерів, пошкоджуючипосіви та підриваючиїхнюрепутацію, а такожнаражаючи людей на небезпекупід час внесення.
Виробникифальсифікатівдужешвидковдосконалюютьсвоєвиробництвослідом за компаніями – оригінаторами. Вони почали використовуватидіючіречовини, аналогічніоригінальним, тару, копіюватизахисніелементи – голограмитощо. Найстрашніше у фальсифікатах – невідомі, невивченідомішки, якіможуть бути дужетоксичними і матитривалупіслядію, тобтопригнічувати культуру, яка буде висіватись в наступномусезоні.
Наслідки застосування фальсифікованих пестицидів:
- частковаабоповнавтратаврожаю;
- накопиченнязалишківнебезпечнихречовин у харчових продуктах, щозагрожуєздоров’юспоживачів;
- погіршенняродючостіґрунтів;
- шкода здоров’ю фермера під час внесення препарату;
- зіпсованарепутація фермера як постачальникаякісної та безпечноїпродукції;
- суттєвіматеріальнізбитки;
- вродженікаліцтва;
- відсутністьефектубажаноїдіївідпідробленихгербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;
- забрудненнянавколишньогосередовища, поверхневих та ґрунтових вод
Щобуникнутипридбанняфальсифікованого препарату необхідно:
-купуватипестициди лише в спеціалізованих магазинах по продажу засобівзахистурослин та насіння, в офіційнихдистриб’юторіввідомихфірм -виробників, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів;
- знати, щороздрібнізасобизахистурослин не розфасовуються в медичну тару;
- під час купівліпрепаратіввимагати у продавцясертифікатякості та товарний (касовий) чек;
-особливуувагу на наявністьзахиснихелементів на упаковці: голограма, захисніплівки, номер партії, спеціальніпозначки на кришцітощо. Оригінальнуголограмунеможливозняти з упаковки неушкодженою;
-знати, щоінформація на етикетцімає бути надрукованаукраїнськоюмовою, іззазначеннямназвипостачальника та йогоадреси в Україні, діючоїречовини, назви препарату, номера партії, ваги абооб’єму, дативиготовлення та термінупридатності, найменуванняфірми-виробника і йогоадреси, регламенту застосування;
- дата виробництватари (каністри), щозазначена на дні упаковки, не може бути пізнішою за дату виробництвавмістуканістри (тобтосамоїречовини).
Використаннязавідомофальсифікованихпестицидів і агрохімікатів є порушеннямзаконодавства про пестициди і агрохімікатитягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративнуабокримінальнувідповідальністьзгідно з чиннимзаконодавством.
Пам’ятайте: підробленіпестициди й агрохімікатишкідливі для вашогоздоров’я, небезпечні для довкілля, токсичні для продукції!
Державний фітосанітарний інспектор
Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
В Полтавській області С.Надтока